Diyet Listelerim

3 yıl önce bir diyetisyen kontrolünde zayıflamaya başlamıştım. O zamanlar 65 kiloda iken aşağıda vereceğim liste ile 3 haftada 3 kilo vermiştim. Daha kilolu olan ablam benzer bir liste ile 5 kg vermişti aynı sürede.

Listenin amacı bol bol yiyip metabolizmayı hızlandırmak. 3 haftada bir liste değişiyor ama genel hatları aynı. Kahvaltı ve ara öğünlerin içeriği değişiyor sadece. Bir de öğün aralarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Ortalama 3-4 saatte bir bir şeyler yemek kan şekerini hiç düşürmemek gerekiyor. Bu yüzden yemek yerken de aşırıya kaçmıyor insan.

Listede yiyecek kısıtlaması yok. Her zaman kullandığın pişirme teknikleriyle yiyeceksin demişti. Çünkü diyet bittikten sonra nasıl devam edeceksem öyle olmalıymış. Yine aynı şekilde spora diyetten sonra devam etmeyeceksen spor da yok, günlük aktivitelerini çoğaltmaya çalış, yürüme mesafelerini arttır merdiven çık vs. diyordu.

Meyvelerde ve sebzelerde sınırlama yok. İstediğin kadar, hatta salatalar sınırsız. Çok hamurişi yemek yok, haftada iki güne kadar ara öğünlere sütlü tatlı ya da dondurma eklenebilir ben meyveyi sevdiğimden bana öyle yazmıştı. Ekmekler tercihen kepekli ekmek ve tabi bol bol su içilecek.

Bir de benim vücut yapıma bakarak beslenme düzenimi şak diye söylemişti. Genelde karın bölgemde yağlanma olduğu için, bunun sebebinin dengesiz beslenme ve öğün atlama kaynaklı olduğunu, basen ve kalçada yağlanma olanların ise daha çok hamur işi tüketmekten kaynaklandığını öğrendim.

1. Kur listesi şöyle

Kahvaltı: 1 dilim ekmek, 1 t.k bal, 1 dilim peynir, 1 meyve, sınırsız şekersiz çay. (ben 1 meyve yerine bazen 1 domates yada 1 salatalık yedim çünkü gün içinde daha çook meyve var)

Öğlen: 3-4 köfte kadar et (herhangi bir yemek) , 5-6 kaşık sebze yemeği , 5-6 kaşık salata , 1 kase yoğurt. (diğer seçenek 1 kaşarlı tost+1ayran)

İkindi: 2 tane meyve

Akşam: 1 kepçe çorba, 3-4 köfte kadar et , 5-6 kaşık sebze, 1 dilim ekmek.

Akşam 10: 1 meyve

Ben emzirdiğim için listeyi bazen değiştiriyorum. Her gün süt içmem gerekiyor ve kahvaltılarda bazen süt+yulaf yiyorum ya da ara öğünde sütlü kahve içiyorum. Meyve yerine kayısı suyu da olabiliyor bazen ve her öğünde bir kase olmasa da birkaç kaşık yoğurdu mutlaka ekliyorum.

Kahvaltıyı çok erken edenler, öğle yemeği ile kahvaltı arasına bir öğün daha ekleyebilir.

2.Kur Listesi:

30 Ekim itibariyle ilk kuru bitirdik ikincisine başlayacağım. İlk kurda yaparken listeye çok sıkı bağlı kalmadığım için ikincisinde şu bu yenecek diye bir kural koymadan, yine aynı miktar ve aynı şekilde beslenmeye devam etmeye karar verdim. Ancak vücudu şaşırtmak adına bazı değişiklikler yapacağım.

Sabah kalkar kalkmaz: Birkaç ceviz/badem/fındık ve birkaç kuru kayısı/kuru incir/yaban mersini + 1 kocaman bardak limonlu su

Kahvaltı: Kızımla kahvaltı ettiğimi için hazırlanmamız zaman alıyor. Yumurtanın haşlanması kızımın keyfinin gelmesi vs kalktıktan sonra bir saat geçiyor. Bu yüzden kahvaltıdan önceki öğünü koydum, kahvaltıda daha az tüketebilirim böylece.

Öğlen: Yine aynı düzende öğle yemeği. Kahvaltı ile arasında 3 saat kadar olduğu için ara öğün yok.

Ara: Meyve/Meyveli yoğurt/Mısır patlağı atıştırmalık/diyet bisküvi... gibi atıştırmalıklardan biri.

Akşam: Aynı düzende akşam yemeği. Kış saatine geçtiğimiz için 5.30-6.00 saatlerinde yesek iyi olacak.

Yatana kadar 1 ya da 2 ara öğün. Yatma saatine göre değişebilir. 2 saatte bir yemek kaydıyla. Sütlü kahve ve meyve olabilir.

Bu dönem için hedefim 2 kilo. Daha yerleşik kilolara geçtiğim için zor gidebilir diye düşünüyorum ama belki de daha fazla veririm belli olmaz. Yine spora gitmeye devam edeceğim. Hava soğuduğu için her gün yürüyüş yapamayabilirim evde basit hareketler yapmalıyım.

Ve tabi bol bol su içmeliyim.

No comments:

Post a Comment